⁦✍️⁩ احسان نورعلی

.
نفس آب در دستان ما

فراوانی آب، تنها یک توهم است. باور کنیم که در کویر زندگی می‌کنیم بخش اعظمی از سطح استان های کشور در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار گرفته اند. نیک پیداست ما آب را از پدرانمان به ارث نبرده‌ایم بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم. و می بایست نگاه نگران نسل های آینده را با مصرف بهینه آب به آرامش تبدیل کنیم.

در مسأله بحران آب ما قربانی سیاست های غلط سیاست گذاران و سهم خواهی های سردمداران و نمایندگانی بودیم که قلدر مآبانه و با ساختن آمار های نادرست بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی اقدام به ساخت و ساز های غیر منطقی در مناطق خود می کنند.

با نگاهی به نمودار میزان مصرف آب متوجه می شویم اگر مردم 50 درصد مصرف آب خود را کاهش دهند، در منابع آب کشور فقط سه درصد صرفه‌جویی خواهد شد چرا که 92 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و سهم آب شرب شش درصد است. پس بحران آب ربطی به فرهنگ مصرفی مردم ندارد، البته فرهنگ مصرفی مردم باید اصلاح شود اما ریشه بحران جای دیگری است.

اما مسأله قابل توجه تدقین در نمودار اشتغال افراد در حوزه‌های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات است. که با توجه به سهم چشمگیر بخش کشاورزی در مصرف آب اما میزان اشتغالزایی آن هیچگونه تناسبی ندارد. و ضرورت پیدا می کند با تدوین برنامه‌های متناسب با شرایط اقلیمی و تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه و حرکت در جهت قانونی شدن و پروانه دار کردن آن ها با نصب کنتور های هوشمند بر روی چاه ها و مدیریت مصرف متناسب با شرایط منطقه‌ای و جغرافیایی، دولت با قوانین و هنجارهای درست برنامه ریزی کند.

به نظر می رسد تنها راه نجات ایران از وضعیت فعلی در بخش آب آن است که نخست مسئولان کشور، وجود بحران را پذیرفته و آنگاه یک گفت‌وگوی فراگیر ملی دراین زمینه راه اندازی کنند و مشارکت همه گروه‌های اجتماعی و نهادهای مدنی را در این مسیر جلب کرده و از همه مهم تر، اعتماد جامعه را جلب کنند و جامعه را به این باور برسانند که ما در بحرانیم و باید برای خروج از بحران با حکومت همکاری کنیم. و عدالت تخصیص آب را واقع بینانه در مناطق بدون هیچگونه مصلحت سنجی و با تکیه بر آمار ها و با بهره بردن از علوم روز و شیوه های نوین آبیاری با آگاهی بخشی و اعطای وام های کم بهره و طرح های تشویقی تقویت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *